Święty Mikołaj – krótka historia

Święty Mikołaj historia

Święty Mikołaj (biskup Miry) został pierwowzorem postaci, która rozdaje dzieciom prezenty, a to za sprawą przypisywanych mu poprzez legendy uczynków (m.in. rozdał cały majątek biednym).

Obecny wizerunek – czerwony płaszcz i czapka – został spopularyzowany w 1930 roku przez koncern Coca-Cola, dzięki reklamie napoju stworzonej przez amerykańskiego artystę, Freda Mizena. Na pewno jednak reklama ta pomogła utrwalić w powszechnej świadomości ten kostium świętego. Rok później nowy wizerunek św. Mikołaja przygotował, także na zlecenie Coca-Coli, Huddon Sundblom.

Również dzisiaj wizerunek św. Mikołaja jest używany w wielu reklamach aby promować produkty w okresie świąt Bożego Narodzenia. Tym samym okres rozdawania prezentów rozciągnął się od jego imienin aż do Nowego Roku.

Jak wygląda święty Mikołaj ?

święty mikołajKojarzony jest jako postać starszego mężczyzny z długą siwą brodą, który na głowie ma czerwoną czapkę z białym pomponem oraz ubrany jest w czerwony strój. W rocznicę śmierci świętego Mikołaja z Miry (6 grudnia) grzecznym dzieciom przynosi prezenty w przeróżnej postaci – zwykle są to słodycze, zaś niegrzecznym rózgę – na ostrzeżenie.

Legendy o świętym Mikołaju

Jak niosą legendy oraz bajki jeździ saniami zaprzęgniętymi w renifery, którymi w okresie Świąt Bożego Narodzenia rozwozi dzieciom prezenty. W różnych źródłach można znaleźć informacje na temat jego miejsca zamieszkania. Z jednych możemy się dowiedzieć, że jest to Laponia, gdzie mieszka wraz ze swoimi pomocnikami – grupą elfów lub biegun północny.

3.5 2 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x