ZPiT Bandoska

Historia

Początek działalności Zespołu przypada na 1950 rok, więc aktualnie „Bandoska” ma 69 lat. Na początku był to Zespół Pieśni i Tańca Wojewódzkiego Domu Kultury. Nazwę „Bandoska” nadano w 1969 r., pod którą działa nieprzerwanie do dziś, upowszechniając w kraju i za granicą rodzimy folklor, sięgający do autentycznych źródeł kultury ludowej. Repertuar zespołu stanowią polskie tańce narodowe, regionalne (zwłaszcza z okolic Rzeszowa), tańce innych narodów, obrazki taneczne oraz obrzędy ludowe.

„Bandoska” w ciągu 69 lat dała setki (a może już tysiące:)) koncertów w kraju i za granicą. Uczestnicząc w konkursach i festiwalach zdobywała wielokrotnie nagrody o randze krajowej i międzynarodowej. Występując poza granicami kraju Zespół odwiedził m.in.: Austrię, Belgię, Białoruś, Czechy, Francję, Grecję, Hiszpanię, Holandię, Litwę, Niemcy, Portugalię, Rosję, Słowację, Turcję, Ukrainę, Węgry oraz Włochy.

Obecnie Zespół tworzy ponad 100 osób, które wchodzą w skład – grupy reprezentacyjnej i grupy młodzieżowej, kapeli ludowej, oraz dwóch grup dziecięcych, a od Jubileuszu 55-lecia została założona również grupa seniorów.

Żeby zapoznać się z bardziej szczegółową historią Zespołu zapraszamy na stronę HISTORIA.

Kadra artystyczna

Przez ponad 69 lat działalności z Zespołem pracowało mnóstwo osób. Obecną kadrę artystyczną tworzą:

  • Roman Malkiewicz – instruktor tańca, choreograf
  • Karol Mrzygłód – instruktor tańca, choreograf
  • Agata Szubert – pomoc instruktorska
  • Michał Stefanik – akompaniator
  • Kamil Niemiec – wokal
  • Anna Dańko, Stanisława Kulasa – kostiumy

Dodaj komentarz

Please Login to comment
  Subscribe  
Powiadom o