Andrzejki – o co chodzi?

Andrzejki nazywane również jako Jędrzejki lub Jędrzejówki (choć to rzadsze nazwy) to dzień przypadający na koniec lub na początek roku liturgicznego. Święto to przypada na noc pomiędzy 29 a 30 listopada (wigilę Św. Andrzeja). W ten wieczór organizowane są huczne zabawy połączone często z wróżbami. Najpopularniejszą wróżbą jest lanie wosku, ale wróżb jest znacznie więcej. Te najciekawsze i najczęściej stosowane podajemy w dalszej części artykułu.

Tradycja andrzejkowa

Jest jedną z najstarszych tradycji obchodzonych do dnia dzisiejszego. Pierwsza polska wzmianka literacka pojawiła się w 1557 roku za sprawą Marcina Bielskiego.

Wróżby andrzejkowe

W wieczór andrzejkowy zbierały się panny, które chciały poznać swoją przyszłość. Kobiety, które były zamężne lub wdowy nie brały udziału w zabawach, ponieważ ich los był już przesądzony. Również kawalerzy nie bawili się we wróżenia andrzejkowe. Mieli oni swój własny wieczór, który przypada na noc poprzedzający dzień Św. Katarzyny, tj. 25 listopada.

Lanie wosku

Jedną z najstarszych i zarazem najpopularniejszych wróżb jest lanie wosku. Potrzebny jest stary klucz (najlepiej od naszej babci lub starszy), świeca oraz naczynie z zimną wodą.

Roztapiający się wosk ze świecy przelewamy przez ucho klucza do zimnej wody. Wówczas stwardniały wosk ustawiamy pod światło aby rzucał cień na ścianę wtedy kształt przepowie nam co nas czeka w nadchodzącym roku.

Na przykład kształt przypominający anioła będzie oznaczał szczęście, zaś gwiazdy – bogate życie.

Włos

Pewnie wielu z Was rwie w nerwach włosy… właśnie w Andrzejki możesz to wykorzystać pożytecznie. Każda „panna” wyrywa sobie włos z głowy w blasku świec. Kciukiem i palcem wskazującym odmierza włos kawałek po kawałku recytując przy tym alfabet. No oczywiście niektóre Panny mają bardzo długie włosy więc być może trzeba będzie zacząć alfabet od początku. Zapamiętaj literę wypowiedzianą na jego końcu bo to właśnie pierwsza litera inicjału, imienia lub nazwiska przyszłego narzeczonego..

Wróżenie z jabłekandrzejki-2011-historia-tradycja(2)

To jedna z wróżb o bardzo swobodnej interpretacji. Obierasz jabłko tak aby obierka była jak najdłuższa swobodnie rzucasz ją na stół czy ziemię a następnie pozostaje ustalić jaką literę pokazuje. To ona będzie pierwszą imienia przyszłego ukochanego.

Serce z papieru

Kolejna wróżbą jest bardzo popularne serce wycięte z dowolnego ale w miarę sztywnego materiału i napisanie na nim imion. Przebijamy go igłą. Imię na jakie trafimy, to imię przyszłego męża. Oczywiście analogicznie bawimy się z imionami kobiet.

Wróżby z kart

Wykorzystywane bardzo często do sztuczek i wróżb. W naszej zabawie dokładnie tasujemy 24 karty od 9 do Asa. Dokładnie przetasowane karty rozkładamy w wachlarzyk a osoba, której się wróży wybiera z nich kolejno 13 kart. Rozkładamy jest w wybranej kolejności i jeśli przeważa kolor czerwony to oznacza, zę niedługo spotka as miłość.

Zapałki

Myślimy sobie życzenie, mocno się na nim skupiając. Odpalamy dwie zapałki trzymając je ponowo. Jeśli będą palić się „ku sobie” to zonacza, że miłość, powodzenie i szczęście są blisko. Jeśli będą się oddalać to oznacza, że długo trzeba bedzie czekać na to życzenie.

Wróżba z lustrem (tylko dla odważnych)

Wróżba dla samotników, na imprezę czy do wykorzystania w formie żartu. W nocy stajemy przed lustrem z zapaloną swiecą i mocno skupiamy się  na wyobrażeniu swojego przyszłego narzeczonego. Po chwili otwieramy oczy i twarz którą ujrzymy będzie twarzą narzeczonego. Oczywiście wystarczy zrobić komuś żart i zakraść się za nim w celu pojawienia się w lustrze gdy osoba wróżąca otworzy oczy.

Andrzejki niesłusznie są traktowane jako infantylne święto z głupimi wróżbami i nieciekawą zabawą w stylu „jak dzieci”. Okazuje się, że przy odpowiedniej wierze, staraniach i determinacji faktycznie możemy myślami w ten dzień ściągnąć miłość albo zauważyć ją w tłumie. Nigdy nie wiesz kogo spotkasz za rogiem i z kim kiedyś będziesz obcować, a może właśnie w którym momencie skojarzysz, ze imię osoby która Ci się podoba zaczyna się na literkę z wróżb. Wystarczy wtedy trochę odwagi aby się przekonać. Andrzejki to święto bez barier wiekowych, orientacyjnych, kulturowych. Powszechnie kończy się na dyskotece, domówce bo niestety mało kto próbuje powróżyć a przecież to bardzo ciekawa alternatywa dla zwykłej imprezy.

Najważniejsze jest, aby tę noc spędzić magicznie, w miłym gronie 🙂

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x