Konferencja Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2022 - bandoska.pl


Konferencja ŚFPZF w Rzeszowie

Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych

W roku 2019 odbył się Jubileusz 50. lat Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Od 1969 roku odbywaj się one w Rzeszowie. Zgodnie z harmonogramem planowany Festiwal był na rok 2022, ale wiele czynników wpłynęła na ostateczną decyzję o przesunięciu festiwalu na rok kolejny. W związku ze zmianami w listopadzie 2022 r. odbyła się konferencja poświęcona m. in. Festiwalom, a to wszystko było połączone z Jubileuszem 30-lecia działalności Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” oraz Domem Polonii w Rzeszowie.

Zwieńczeniem i podsumowaniem konferencji był występ Zespołu „Suszanie” z Suchej Górnej w Czechach. To ośmiokrotny uczestnik Festiwali Polonijnych, który przyjechał na zaproszenie Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Konferencja Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych Rzeszów 2022 - bandoska.pl

Już niedługo, bo dokładnie 13-20 lipca 2023 r. odbędzie się XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych, na który już teraz serdecznie zapraszamy.

Zespół Pieśni i Tańca „Bandoska”

Jest nam niezmiernie miło, że nasz Zespół od samego początku jest z Festiwalem związany. To właśnie wyjazd Zespołu do Belgii znacznie przyczynił się do powstania spotkań polonijnych, które przekształciły się w Światowe Festiwale Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

Podczas wspomnianej konferencji przedstawiona została historia Festiwali na plakatach i afiszach w sali wystawowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Nie obyło się bez akcentów naszego Zespołu, który od lat czynnie bierze udział w tych wydarzeniach, m. in. podczas korowodów oraz koncertów powitalnych.

Poniżej prezentujemy kilka zdjęć z wystawy, na których znajdują się tancerze Zespołu, a nawet choreografowie i instruktorzy 🙂

0 0 votes
Article Rating

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x