Skip to content Skip to footer
1950
Powstanie zespołu
Powstanie zespołu

W 1950 roku powstaje Zespół Pieśni i Tańca Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Kierownikiem artystycznym jest wówczas pani Bożena Niżańska. Początkowo Zespół składał się z jednej grupy, ale w miarę upływu czasu zrzeszał coraz więcej tancerzy.

1951-1952
Pierwsze koncerty
Pierwsze koncerty

Po ponad roku ciężkiej pracy nad repertuarem, w latach 1951-1952 Zespół daje swoje pierwsze koncerty w Warszawie.

1952
Coraz więcej koncertów
Popularność

Popularność Zespołu oraz repertuar powiększa się z roku na rok i tak w latach 1952-1966 Zespół wykonuje partie taneczne w 10 operach i operetkach wystawianych przez Studio Operowe Wojewódzkiego Domu Kultury.

1955
Pierwszy Festiwal
Pierwszy Festiwal

Add DesW 1955 roku Zespół dostaje zaproszenie na Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie. Jest to pierwszy Festiwal, w którym bierze udział Zespół Pieśni i Tańca Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.cription Here

1959
Centralne Dożynki
Centralne Dożynki

Coraz większe osiągnięcia oraz coraz bardziej bogaty repertuar Zespołu dają efekty w postaci zaproszeń na duże imprezy kulturalne. Potwierdzają to również zaproszenia do udziału w Centralnych Dożynkach. Zespół wyjeżdża na koncerty w latach 1959-1968.

1960
Koncertów ciąg dalszy
Obwód Lwowski

W 1960 roku Zespół wyjeżdża na koncerty w Obwodzie Lwowskim.

1964
Pierwsze sukcesy
Pierwsze sukcesy

W 1964 roku Zespół dostaje zaproszenie i wyjeżdża na XX Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Agrigento (Włochy). Zdobywa tam I nagrodę oraz statuetkę „Złota świątynia Dioskurii”

Również w 1964 roku Zespół zdobywa II miejsce na Festiwalu Ziem Górskich „Tatrzańska Jesień” w Zakopanem. Nagrodę także przyznaje telewizja !

Add Description Here

1965
Odznaki i nagrody
Odznaki i nagrody

W 1965 roku Zespół po raz kolejny zostaje doceniony. Tym razem od władz województwa otrzymuje odznakę „Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego”.

1966
Nagroda Ministra
Nagroda Ministra Kultury i Sztuki

Pomimo, że Zespół w 1965 roku obchodziło swoje 15-lecie działalności, to w 1966 roku już otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za całokształt osiągnięć artystycznych.

1967-1968
Wyjazdy zagraniczne
Zagraniczne tournee

Pomimo ciężkiej sytuacji jaka panowała w Polsce w latach sześćdziesiątych to Zespół wyjeżdża na tournee do Austrii, Belgii i Czechosłowacji. Także w Esztergom (Węgry) zajmuje I miejsce na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych. Wszystko ma miejsce w latach 1967-1968.

1969
Kolejne wyjazdy i kolejne sukcesy
Kolejne sukcesy

I znowu Zespół Pieśni i Tańca z WDK dostaje zaproszenie na wyjazd za granicę. Tym razem jest to Francja. W 1969 roku w niewielkiej miejscowości Mantrejeau, Zespół zdobywa I nagrodę w tamtejszym Festiwalu.

Oprócz wyjazdu do Francji, występuje też w Berlinie Zachodnim.

1969
Nazwa BANDOSKA
Nazwa BANDOSKA

W 1969 r. Zespół Pieśni i Tańca Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie przyjmuję nazwę „BANDOSKA”. Wówczas kierownikiem artystycznym jest Leokadia Magdziarz. Nazwa zespołu pochodzi od słowa BANDOS – jak podają źródła, nazywano tak pracownika rolnego, który najmował się do pracy sezonowej (najczęściej latem i jesienią) w okolicach nieraz bardzo oddalonych od miejsca zamieszkania. Bandosami również nazywano emigrantów, którzy poza granicami szukali pracy. Nawet temu problemowi poświęcił swój utwór Stefan Żeromski „Słowo o bandosie” (1908 r.).

Również  w tym roku ZPiT „BANDOSKA” wraz z Zespołem „KRAKUS” z Genk (Belgia) inaugurują spotkania Polonii pod nazwą „Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych”, które odbywają się cyklicznie co 3 lata w Rzeszowie.

1970
„Złote skrzydło Ikara”
Złote skrzydło Ikara

Niedługo po otrzymaniu nazwy, bo w 1970 roku, tancerze już jako Zespół Pieśni i Tańca „BANDOSKA”  zdobywają I miejsce i „Złote skrzydło Ikara” na III Jarmarku Pieśni i Tańca w Mielcu.

1971
Wyjazdy zagraniczne i nagrania
Chorał o ziemi

W 1971 roku „BANDOSKA” koncertuje poza granicami kraju. Wyjeżdża do Czechosłowacji gdzie w Świdniku oraz Koszycach bierze udział w festiwalach.

Również w tym roku Zespół uczestniczy w nagraniach do filmu „Chorał o ziemi”.

1972-1974
Wystawa kwiatów
Wystawa kwiatów

Zespół przyzwyczaił się do wyjazdów zagranicznych i również przez kolejne lata (1972-1974) wyjeżdża do Erfurtu (NDR), gdzie przedstawia swój bogaty repertuar na Światowej Wystawie Kwiatów „Iga”.

1974
Długoletnie znajomości i przyjaźnie
Długoletnie znajomości i przyjaźnie

Zainicjowane w 1969 roku spotkania na Światowych Festiwalach Polonijnych Zespołów Folklorystycznych rozpoczynają, jak się później okazuje, długoletnie znajomości i przyjaźnie. W 1974 roku „BANDOSKA” wyjeżdża do RFN na 3 tygodniowe tournee po tamtejszych ośrodkach polonijnych. Podczas spotkań organizowane są warsztaty oraz wymieniane doświadczenia taneczne.

Zespół również wyjeżdża do Nyiregyhazy (Węgry), z którą utrzymywał długoletnią współpracę, bo aż do 2006 roku.

1975
Belgia, Francja, Austria
Belgia, Francja, Austria

W 1975 roku Zespół wyjeżdża na koncerty do Belgi, Francji i Austrii.

1977
Dni Kultury Polskiej
Dni Kultury Polskiej

Zespół Pieśni i Tańca „BANDOSKA” wyjeżdża do Klagenfurtu (Austria), gdzie bierze udział w Dniach Kultury Polskiej organizowane przez tamtejsze organizacje polonijne.

1979
Kolejna nagroda
Artystyczny Znak Jakości

W 1979 r. „BANDOSKA” zapisuje kolejną nagrodę na swoim koncie. Ty razem jest to „Artystyczny Znak Jakości”.

Również w tym roku Zespół wyjeżdża na koncerty do Austrii.

1980
Kontakty z Polonią
Kontakty z Polonią

Kolejny sygnał ze strony organizacji polonijnych zza granicy. Na zaproszenie France-Pologne i Związku Polaków „Zgoda” Zespół wyjeżdża w 1980 roku na tournee po Francji i RFN.

1982
Festiwale zagraniczne
Międzynarodowe Festiwale Folklorystyczne

W 1982 r. Zespół wyjeżdża do Francji i Czechosłowacji. Bierze udział w Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych, odpowiednio w Concarneau i Medzilaborcach.

1983
Przyjaźnie
Przyjaźń z KRAKUSem

Zespół bierze udział w koncertach, które odbywają się w ramach Festiwalu w Genk (Belgia). Zaprosił go tam zaprzyjaźniony Zespół „KRAKUS”, z którym to „BANDOSKA” była współinicjatorami spotkań Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.

1984
Dni Kultury Polskiej
Dni Kultury Polskiej

Po raz kolejny Zespół „BANDOSKA” jedzie za granicę na organizowane Dni Kultury Polskiej. Tym razem jest to Bułgaria, a konkretniej Błagojewgrad.

1985
Koncerty we Francji
Francja

W 1985 roku Zespół odwiedza Francję – miasta Montignac i Concarneau, gdzie prezentuje się podczas organizowanych tam festiwali.

1986
Sukcesy
Barwy Przyjaźni

W 1986 roku Zespół wyjeżdża na koncerty do Braunschweig (Niemcy), Klagenfurtu (Austria) oraz na Węgry.

Grupy dziecięce wygrywają „Barwy Przyjaźni” podczas Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych.

1987
Koncerty i wyjazdy
Korowód Przyjaźni

W 1987 roku najstarsza grupa Zespołu wyjeżdża na koncerty do Lwowa (Ukraina), Nyiregyhazy (Węgry) oraz tańczy w Hartbergu (Austria).

W kraju grupa dziecięca odnosi kolejny sukces – zostaje laureatem Konkursu „Korowód Przyjaźni” w Koninie. Grupa reprezentacyjna natomiast bierze udział w Konkursie na Polskie Tańce Narodowe „Polonez”, w którym to zostaje wyróżniona.

1989
Wyjazdy na wschód
Konkursie Polskich Tańców Narodowych "Polonez"

W 1989 roku Zespół oprócz wyjazdu do Hartbergu w Austrii, jedzie na wschód do Mińska (Białoruś) oraz na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny do Eskisehir w Turcji.

W kraju bierze ponownie udział w Konkursie Polskich Tańców Narodowych „Polonez”, w których zdobywa nagrodę.

1990
Wyjazdy zagraniczne
Lwów, Krym

Po raz kolejny Zespół wyjeżdża do Lwowa (Ukraina) oraz na Festiwal do Dijon we Francji.

Dzieci z najmłodszych grup wyjeżdżają na zgrupowanie w Jałcie na Krymie.

1991-1993
Wyjazdy, festiwale i Jubileusz
Wyjazdy, festiwale i Jubileusz

Choć zespół powstał w 1950 roku to Jubileusz 40-lecia realizujemy dopiero w marcu 1991 r.

W 1991 roku Zespół wybrał się na koncerty w Hartbergu (Austria) oraz na Festiwal w Lizbonie (Portugalia).

W 1992 roku Bandoska bierze udział w Festiwalu w Koszycach (Słowacja)

W 1993 roku odbywają się koncerty w Hartbergu (Austria)

1994
„Majówka Polska”
„Majówka Polska”

Rok 1994 obfitował w wiele ciekawych wydarzeń w życiu Zespołu. Grupa reprezentacyjna brała udział w „Majówce Polskiej” w Hamburgu (Niemcy) oraz koncertowała w Neudau (Austria) i Nyiregyhazie (Węgry). Grupa dziecięca wygrywa w Przemyślu Konkurs „Taneczny Krąg” i wyjeżdża na Słowację.

1995
Nagrody i wyjazdy
I miejsce w Zamościu

Grupa reprezentacyjna wyjeżdża na koncerty do Belgii, a konkretnie na Festiwal w Moerbeke-Waas.

Grupa dziecięca zdobywa I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Zamościu.

Czerwiec 1995
Jubileusz
Jubileusz 45-lecia

17 czerwca 1995 r. to data kiedy obchodzimy Jubileusz 45-lecia naszej działalności 🙂

1996-1997
Wyjazdy zagraniczne
Węgry, Austria

W 1996 roku Bandoska wyjeżdża na Węgry, gdzie daje kilka koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego.

W 1997 roku Zespół otrzymuje zaproszenie do malowniczego Wenigzell (Austria) na Festiwal Folklorystyczny. W drodze powrotnej z koncertów uczestnicy wyjazdu zwiedzają największe w Austrii muzeum broni i maszyn wojennych, które znajduje się w mieście Graz. Wjeżdżając do Wiednia nie można było nie zahaczyć o Prater, czyli największy Park rozrywki w Austrii.
1998
Nagrody
"TALENTY"

W 1998 roku Zespół otrzymuje zaproszenie na Festiwal Folklorystycznych Grup Tanecznych w Hagen (Niemcy). Choć warunki mieszkaniowo-żywieniowe nie były najlepsze, ówczesna grupa reprezentacyjna pokazuje wysoki poziom artystyczny, i jak się później okazuje - zaproszenia spływają rok rocznie na kolejne edycje Festiwalu.

W tym samym roku Bandoska uczestniczy ponownie w Konkursie Polskich Tańców Narodowych "Polonez", gdzie zdobywa nagrodę.

Również nagroda zostaje przyznana w programie promocji uzdolnionych twórców dzieci i młodzieży "TALENTY" w kategorii grup artystycznych.

2000
Jubileusz 50-lecia
Jubileusz

2000 rok to nasz kolejny jubileusz. Od teraz liczymy sobie już 50 lat. Jubileusz odbył się w Filharmonii Rzeszowskiej. 

2002-2005
Wyjazdy zagraniczne
Słowacja, Litwa, Węgry

Oprócz koncertów lokalnych i ogólnokrajowych rok 2002 był dla Zespołu szczególny. Począwszy od kwietnia i wyjazdu do Wilna (Litwa), koncertował w czerwcu na Festiwalu Przyjaźni w Michalowcach (Słowacja), gdzie jeździ po dzień dzisiejszy, później w sierpniu były występy we Francji w miejscowości Courcoury oraz we wrześniu wyjazd na Węgry do wcześniej już znanej Nyiregyhazy, gdzie będziemy jeździć jeszcze w 2003 i 2004 roku.

2005
Nagroda za zasługi
Nagroda za zasługi

Rok 2005 to dla Zespołu wiele radości i emocji. Obchodzimy kolejny Jubileusz, tym razem to 55 lat działalności artystycznej (22 lipca 2005 r.). Zespół również otrzymuje Nagrodę Specjalną Ministra Kultury za zasługi dla kultury polskiej.

Bandoska bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Atinie (Włochy).

2006
Festiwal "SERCE NARODÓW"
Festiwal "SERCE NARODÓW"

Niedługo po obchodach jubileuszowych, bo w 2006 roku,  Zespół wyjeżdża na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny do Pragi (Czechy), którego nazwa brzmi "SERCE NARODÓW".

Oprócz koncertującej za granicami kraju grupy reprezentacyjnej wyjeżdża grupa dziecięca w bardzo dobrze znane i lubiane miejsce. Jest to Festiwal Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Michalowcach (Słowacja).

2009
Akcja letnia Iwonicz-Zdrój
Akcja letnia Iwonicz-Zdrój

W dniach 13-18 lipca 2009 r. Zespół był na corocznej akcji letniej. Tym razem wybraliśmy się do Iwonicza Zdroju, ponieważ w tym czasie rozpoczynał się tam VII Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Tancerze z grup dziecięcych mieli zaszczyt zatańczyć na inaugurację tego Festiwalu.

W tym samym roku grupa reprezentacyjna w dniach 12-20 sierpnia przebywała na koncertach we Francji - DAX, a później udała się na krótki wypoczynek do Barcelony 🙂 Jedną z większych atrakcji był występ na arenie corridy przy publiczności liczącej około 8000 ludzi.

2010
Festiwal CIOFF i Jubileusz
Festiwal CIOFF i Jubileusz

Rok 2010 to nasze kolejne święto, czyli Jubileusz 60-lecia działalności artystycznej, który zwieńczony był koncertami w dniach 23-24 kwietnia.

I jak co roku, Bandoska pojechała na koncerty zagraniczne. Tym razem było to w dniach 8-14 lipca 2010 r. do miasta w zachodnich Niemczech - Bitburga na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Europäisches Folklore-Festival – Bitburg 2010"

Pod koniec roku, bo 27 października "Bandoska" tańczy w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie podczas koncertu towarzyszącemu wykładom o tematyce badań profilaktycznych w zakresie wczesnych wykryć raka piersi.

2011-2014
Przegląd, konkursy i festiwale
Przegląd, konkursy i festiwale

Udział w wojewódzkich, międzywojewódzkich i ogólnopolskich konkursach oraz przeglądach:

  • Grand Prix - "XX Konfrontacje Zespołów Tanecznych" w kat. taniec ludowy – Małogoszcz
  • I i II miejsca ("Złoty Gryf", "Pierwsze kroki"),
  • Nagrody i wyróżnienia ("Garniec", "Kaczucha", "Gacok"),
2015
Jubileusz 65-lecia
Jubileusz 65-lecia

65 lat minęło, czyli Jubileusz zespołu, który otrzymuje Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Glria Artis".

2016
Koncerty w kraju
Koncerty w kraju

Udział w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych "ŚWIĘTO DZIECI GÓR" w Nowym Sączu oraz w XI Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach.

2017-2018
Wyjazdy, wyjazdy
Wyjazdy, wyjazdy

Wyjazd na Festiwal do Czarnogóry, udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Bitburgu (Niemcy) oraz wizyty koncertowe u przyjaciół na Słowacji i Węgrzech.

2019
Wyróżnienie PASIKONIK
PASIKONIK

Wyróżnienie na Przeglądzie Zespołów Tanecznych "PASIKONIK 2019", koncerty zagraniczne.

2020
Jubileusz 70-lecia
Jubileusz 70-lecia

Pomimo trudnej sytuacji odbywa się koncert pn. "Krajobrazy" w ramach Jubileuszu 70-lecia działalności artystycznej. Miało to miejsce w Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie 20 września 2020 r.

2021
Zgrupowanie
Zgrupowanie

Pandemia znacząco krzyżuje plany, ale w okresie wakacyjnym udaje się zrealizować zgrupowania oraz kilka koncertów.

2022-2025
Historia pisze się dalej...

Uwielbiamy taniec i dzielimy się jego pięknem w każdej odsłonie

To wyraz naszej pasji i misji – nie tylko występujemy na scenie, ale także aktywnie działamy na rzecz promocji kultury tańca ludowego. Z dumą reprezentujemy Rzeszów, niosąc jego tradycje i energię na sceny w Polsce i za granicą.

Dołącz do nas i stań się częścią tej wyjątkowej podróży