W 1950 roku powstaje Zespół Pieśni i Tańca Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Kierownikiem artystycznym jest wówczas pani Bożena Niżańska. Początkowo Zespół składał się z jednej grupy, ale w miarę upływu czasu zrzeszał coraz więcej tancerzy.
Po ponad roku ciężkiej pracy nad repertuarem, w latach 1951-1952 Zespół daje swoje pierwsze koncerty w Warszawie.
Popularność Zespołu oraz repertuar powiększa się z roku na rok i tak w latach 1952-1966 Zespół wykonuje partie taneczne w 10 operach i operetkach wystawianych przez Studio Operowe Wojewódzkiego Domu Kultury.
Add DesW 1955 roku Zespół dostaje zaproszenie na Światowy Festiwal Młodzieży i Studentów w Warszawie. Jest to pierwszy Festiwal, w którym bierze udział Zespół Pieśni i Tańca Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie.cription Here
Coraz większe osiągnięcia oraz coraz bardziej bogaty repertuar Zespołu dają efekty w postaci zaproszeń na duże imprezy kulturalne. Potwierdzają to również zaproszenia do udziału w Centralnych Dożynkach. Zespół wyjeżdża na koncerty w latach 1959-1968.
W 1960 roku Zespół wyjeżdża na koncerty w Obwodzie Lwowskim.
W 1964 roku Zespół dostaje zaproszenie i wyjeżdża na XX Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny w Agrigento (Włochy). Zdobywa tam I nagrodę oraz statuetkę „Złota świątynia Dioskurii”
Również w 1964 roku Zespół zdobywa II miejsce na Festiwalu Ziem Górskich „Tatrzańska Jesień” w Zakopanem. Nagrodę także przyznaje telewizja !
Add Description Here
W 1965 roku Zespół po raz kolejny zostaje doceniony. Tym razem od władz województwa otrzymuje odznakę „Zasłużony dla Województwa Rzeszowskiego”.
Pomimo, że Zespół w 1965 roku obchodziło swoje 15-lecie działalności, to w 1966 roku już otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za całokształt osiągnięć artystycznych.
Pomimo ciężkiej sytuacji jaka panowała w Polsce w latach sześćdziesiątych to Zespół wyjeżdża na tournee do Austrii, Belgii i Czechosłowacji. Także w Esztergom (Węgry) zajmuje I miejsce na Festiwalu Zespołów Folklorystycznych. Wszystko ma miejsce w latach 1967-1968.
I znowu Zespół Pieśni i Tańca z WDK dostaje zaproszenie na wyjazd za granicę. Tym razem jest to Francja. W 1969 roku w niewielkiej miejscowości Mantrejeau, Zespół zdobywa I nagrodę w tamtejszym Festiwalu.
Oprócz wyjazdu do Francji, występuje też w Berlinie Zachodnim.
W 1969 r. Zespół Pieśni i Tańca Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie przyjmuję nazwę „BANDOSKA”. Wówczas kierownikiem artystycznym jest Leokadia Magdziarz. Nazwa zespołu pochodzi od słowa BANDOS – jak podają źródła, nazywano tak pracownika rolnego, który najmował się do pracy sezonowej (najczęściej latem i jesienią) w okolicach nieraz bardzo oddalonych od miejsca zamieszkania. Bandosami również nazywano emigrantów, którzy poza granicami szukali pracy. Nawet temu problemowi poświęcił swój utwór Stefan Żeromski „Słowo o bandosie” (1908 r.).
Również w tym roku ZPiT „BANDOSKA” wraz z Zespołem „KRAKUS” z Genk (Belgia) inaugurują spotkania Polonii pod nazwą „Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych”, które odbywają się cyklicznie co 3 lata w Rzeszowie.
Niedługo po otrzymaniu nazwy, bo w 1970 roku, tancerze już jako Zespół Pieśni i Tańca „BANDOSKA” zdobywają I miejsce i „Złote skrzydło Ikara” na III Jarmarku Pieśni i Tańca w Mielcu.
W 1971 roku „BANDOSKA” koncertuje poza granicami kraju. Wyjeżdża do Czechosłowacji gdzie w Świdniku oraz Koszycach bierze udział w festiwalach.
Również w tym roku Zespół uczestniczy w nagraniach do filmu „Chorał o ziemi”.
Zespół przyzwyczaił się do wyjazdów zagranicznych i również przez kolejne lata (1972-1974) wyjeżdża do Erfurtu (NDR), gdzie przedstawia swój bogaty repertuar na Światowej Wystawie Kwiatów „Iga”.
Zainicjowane w 1969 roku spotkania na Światowych Festiwalach Polonijnych Zespołów Folklorystycznych rozpoczynają, jak się później okazuje, długoletnie znajomości i przyjaźnie. W 1974 roku „BANDOSKA” wyjeżdża do RFN na 3 tygodniowe tournee po tamtejszych ośrodkach polonijnych. Podczas spotkań organizowane są warsztaty oraz wymieniane doświadczenia taneczne.
Zespół również wyjeżdża do Nyiregyhazy (Węgry), z którą utrzymywał długoletnią współpracę, bo aż do 2006 roku.
W 1975 roku Zespół wyjeżdża na koncerty do Belgi, Francji i Austrii.
Zespół Pieśni i Tańca „BANDOSKA” wyjeżdża do Klagenfurtu (Austria), gdzie bierze udział w Dniach Kultury Polskiej organizowane przez tamtejsze organizacje polonijne.
W 1979 r. „BANDOSKA” zapisuje kolejną nagrodę na swoim koncie. Ty razem jest to „Artystyczny Znak Jakości”.
Również w tym roku Zespół wyjeżdża na koncerty do Austrii.
Kolejny sygnał ze strony organizacji polonijnych zza granicy. Na zaproszenie France-Pologne i Związku Polaków „Zgoda” Zespół wyjeżdża w 1980 roku na tournee po Francji i RFN.
W 1982 r. Zespół wyjeżdża do Francji i Czechosłowacji. Bierze udział w Międzynarodowych Festiwalach Folklorystycznych, odpowiednio w Concarneau i Medzilaborcach.
Zespół bierze udział w koncertach, które odbywają się w ramach Festiwalu w Genk (Belgia). Zaprosił go tam zaprzyjaźniony Zespół „KRAKUS”, z którym to „BANDOSKA” była współinicjatorami spotkań Światowych Festiwali Polonijnych Zespołów Folklorystycznych.
Po raz kolejny Zespół „BANDOSKA” jedzie za granicę na organizowane Dni Kultury Polskiej. Tym razem jest to Bułgaria, a konkretniej Błagojewgrad.
W 1985 roku Zespół odwiedza Francję – miasta Montignac i Concarneau, gdzie prezentuje się podczas organizowanych tam festiwali.
W 1986 roku Zespół wyjeżdża na koncerty do Braunschweig (Niemcy), Klagenfurtu (Austria) oraz na Węgry.
Grupy dziecięce wygrywają „Barwy Przyjaźni” podczas Przeglądu Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych.
W 1987 roku najstarsza grupa Zespołu wyjeżdża na koncerty do Lwowa (Ukraina), Nyiregyhazy (Węgry) oraz tańczy w Hartbergu (Austria).
W kraju grupa dziecięca odnosi kolejny sukces – zostaje laureatem Konkursu „Korowód Przyjaźni” w Koninie. Grupa reprezentacyjna natomiast bierze udział w Konkursie na Polskie Tańce Narodowe „Polonez”, w którym to zostaje wyróżniona.
W 1989 roku Zespół oprócz wyjazdu do Hartbergu w Austrii, jedzie na wschód do Mińska (Białoruś) oraz na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny do Eskisehir w Turcji.
W kraju bierze ponownie udział w Konkursie Polskich Tańców Narodowych „Polonez”, w których zdobywa nagrodę.
Po raz kolejny Zespół wyjeżdża do Lwowa (Ukraina) oraz na Festiwal do Dijon we Francji.
Dzieci z najmłodszych grup wyjeżdżają na zgrupowanie w Jałcie na Krymie.
Choć zespół powstał w 1950 roku to Jubileusz 40-lecia realizujemy dopiero w marcu 1991 r.
W 1991 roku Zespół wybrał się na koncerty w Hartbergu (Austria) oraz na Festiwal w Lizbonie (Portugalia).
W 1992 roku Bandoska bierze udział w Festiwalu w Koszycach (Słowacja)
W 1993 roku odbywają się koncerty w Hartbergu (Austria)
Rok 1994 obfitował w wiele ciekawych wydarzeń w życiu Zespołu. Grupa reprezentacyjna brała udział w „Majówce Polskiej” w Hamburgu (Niemcy) oraz koncertowała w Neudau (Austria) i Nyiregyhazie (Węgry). Grupa dziecięca wygrywa w Przemyślu Konkurs „Taneczny Krąg” i wyjeżdża na Słowację.
Grupa reprezentacyjna wyjeżdża na koncerty do Belgii, a konkretnie na Festiwal w Moerbeke-Waas.
Grupa dziecięca zdobywa I miejsce na Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych w Zamościu.
17 czerwca 1995 r. to data kiedy obchodzimy Jubileusz 45-lecia naszej działalności 🙂
W 1996 roku Bandoska wyjeżdża na Węgry, gdzie daje kilka koncertów w ramach Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego.
W 1998 roku Zespół otrzymuje zaproszenie na Festiwal Folklorystycznych Grup Tanecznych w Hagen (Niemcy). Choć warunki mieszkaniowo-żywieniowe nie były najlepsze, ówczesna grupa reprezentacyjna pokazuje wysoki poziom artystyczny, i jak się później okazuje - zaproszenia spływają rok rocznie na kolejne edycje Festiwalu.
W tym samym roku Bandoska uczestniczy ponownie w Konkursie Polskich Tańców Narodowych "Polonez", gdzie zdobywa nagrodę.
Również nagroda zostaje przyznana w programie promocji uzdolnionych twórców dzieci i młodzieży "TALENTY" w kategorii grup artystycznych.
2000 rok to nasz kolejny jubileusz. Od teraz liczymy sobie już 50 lat. Jubileusz odbył się w Filharmonii Rzeszowskiej.
Oprócz koncertów lokalnych i ogólnokrajowych rok 2002 był dla Zespołu szczególny. Począwszy od kwietnia i wyjazdu do Wilna (Litwa), koncertował w czerwcu na Festiwalu Przyjaźni w Michalowcach (Słowacja), gdzie jeździ po dzień dzisiejszy, później w sierpniu były występy we Francji w miejscowości Courcoury oraz we wrześniu wyjazd na Węgry do wcześniej już znanej Nyiregyhazy, gdzie będziemy jeździć jeszcze w 2003 i 2004 roku.
Rok 2005 to dla Zespołu wiele radości i emocji. Obchodzimy kolejny Jubileusz, tym razem to 55 lat działalności artystycznej (22 lipca 2005 r.). Zespół również otrzymuje Nagrodę Specjalną Ministra Kultury za zasługi dla kultury polskiej.
Bandoska bierze udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Atinie (Włochy).
Niedługo po obchodach jubileuszowych, bo w 2006 roku, Zespół wyjeżdża na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny do Pragi (Czechy), którego nazwa brzmi "SERCE NARODÓW".
Oprócz koncertującej za granicami kraju grupy reprezentacyjnej wyjeżdża grupa dziecięca w bardzo dobrze znane i lubiane miejsce. Jest to Festiwal Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Michalowcach (Słowacja).
W dniach 13-18 lipca 2009 r. Zespół był na corocznej akcji letniej. Tym razem wybraliśmy się do Iwonicza Zdroju, ponieważ w tym czasie rozpoczynał się tam VII Polonijny Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych. Tancerze z grup dziecięcych mieli zaszczyt zatańczyć na inaugurację tego Festiwalu.
W tym samym roku grupa reprezentacyjna w dniach 12-20 sierpnia przebywała na koncertach we Francji - DAX, a później udała się na krótki wypoczynek do Barcelony 🙂 Jedną z większych atrakcji był występ na arenie corridy przy publiczności liczącej około 8000 ludzi.
Rok 2010 to nasze kolejne święto, czyli Jubileusz 60-lecia działalności artystycznej, który zwieńczony był koncertami w dniach 23-24 kwietnia.
I jak co roku, Bandoska pojechała na koncerty zagraniczne. Tym razem było to w dniach 8-14 lipca 2010 r. do miasta w zachodnich Niemczech - Bitburga na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny "Europäisches Folklore-Festival – Bitburg 2010"
Pod koniec roku, bo 27 października "Bandoska" tańczy w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie podczas koncertu towarzyszącemu wykładom o tematyce badań profilaktycznych w zakresie wczesnych wykryć raka piersi.
Udział w wojewódzkich, międzywojewódzkich i ogólnopolskich konkursach oraz przeglądach:
- Grand Prix - "XX Konfrontacje Zespołów Tanecznych" w kat. taniec ludowy – Małogoszcz
- I i II miejsca ("Złoty Gryf", "Pierwsze kroki"),
- Nagrody i wyróżnienia ("Garniec", "Kaczucha", "Gacok"),
65 lat minęło, czyli Jubileusz zespołu, który otrzymuje Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Glria Artis".
Udział w Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych Zespołów Regionalnych "ŚWIĘTO DZIECI GÓR" w Nowym Sączu oraz w XI Ogólnopolskim Festiwalu Zespołów Artystycznych Wsi Polskiej w Kielcach.
Wyjazd na Festiwal do Czarnogóry, udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Bitburgu (Niemcy) oraz wizyty koncertowe u przyjaciół na Słowacji i Węgrzech.
Wyróżnienie na Przeglądzie Zespołów Tanecznych "PASIKONIK 2019", koncerty zagraniczne.
Pomimo trudnej sytuacji odbywa się koncert pn. "Krajobrazy" w ramach Jubileuszu 70-lecia działalności artystycznej. Miało to miejsce w Parku Jedności Polonii z Macierzą w Rzeszowie 20 września 2020 r.
Pandemia znacząco krzyżuje plany, ale w okresie wakacyjnym udaje się zrealizować zgrupowania oraz kilka koncertów.
Uwielbiamy taniec i dzielimy się jego pięknem w każdej odsłonie
To wyraz naszej pasji i misji – nie tylko występujemy na scenie, ale także aktywnie działamy na rzecz promocji kultury tańca ludowego. Z dumą reprezentujemy Rzeszów, niosąc jego tradycje i energię na sceny w Polsce i za granicą.
Dołącz do nas i stań się częścią tej wyjątkowej podróży